Dostęp tylko dla zalogowanych kontrahentów

Dostęp tylko dla zalogowanych kontrahentów

TECH NOOK

Nie każda wkładka pasuje – jak uniknąć błędów w doborze SFP/SFP+

Nie każda wkładka pasuje – jak uniknąć błędów w doborze SFP/SFP+

Wkładki optyczne SFP i SFP+ to kluczowe elementy współczesnych sieci światłowodowych — zarówno w zastosowaniach korporacyjnych, jak i operatorskich. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się proste i wymienne, w praktyce ich dobór wymaga dokładnej wiedzy na temat standardów transmisji, typów złącz, długości fal, a także zgodności z urządzeniami aktywnymi. Niewłaściwie dobrana wkładka może skutkować spadkiem wydajności, błędami transmisji lub całkowitym brakiem łączności.

Ten artykuł powstał z myślą o inżynierach sieciowych, administratorach, projektantach oraz osobach odpowiadających za zakupy i utrzymanie infrastruktury IT. Omawiamy w nim najważniejsze aspekty praktycznego doboru wkładek – od podstawowych różnic między SFP a SFP+, przez typy transmisji, aż po dobór patchcordów i komponentów pasywnych. Celem jest uporządkowanie wiedzy i pokazanie, jak uniknąć najczęstszych błędów projektowych i wdrożeniowych.

Czym różni się wkładka SFP+ od SFP?

Choć obie wkładki mają zbliżone wymiary fizyczne i są często kompatybilne mechanicznie z tymi samymi slotami, różnią się one istotnie pod względem technologicznym i funkcjonalnym.

Wybór wkładki SFP to dopiero początek całego łańcucha kompatybilności


 

Cecha

SFP

SFP+

Zastosowanie

Fast Ethernet, Gigabit Ethernet

10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel 8G/10G

Obsługa fizyczna

Mniej rygorystyczne parametry RF

Wyższe wymagania sygnałowe i EMI

Elektronika

Zintegrowane funkcje PHY

PHY zazwyczaj wbudowany w urządzenie hosta

Kompatybilność

Pasuje do portów SFP

Pasuje do portów SFP+ i często działa z SFP (w trybie 1G, jeśli wspierane przez urządzenie)

Ważne: Włożenie wkładki SFP (1G) do portu SFP+ (10G) zwykle jest możliwe i działa, ale nie odwrotnie – port SFP nie obsłuży wkładki SFP+.

Rodzaje wkładek ze względu na prędkości

Podział z wcześniejszej tabeli to dopiero początek. W praktyce oznacza to, że istnieje wiele typów wkładek różniących się nie tylko prędkością, ale i medium transmisyjnym, długością fal czy fizycznym interfejsem. Związku z tym, nie zagłębiając się tutaj we wszystkie możliwe typy wkładek napomkniemy jakie wkładki istnieją na rynku. Dodajmy tylko adnotacje że istnieją SFP-GE-T oparte o kable miedziane i złącze RJ-45. Dodatkowo warto wiedzieć, że QSFP i QSFP28 są większe – stosowane głównie w przełącznikach szkieletowych i data center.

Wracając do głównego tematu wkładki SFP dzielimy przede wszystkim ze względu na maksymalną prędkość transmisji, którą obsługują. Wybór odpowiedniego typu zależy od wymagań projektowych – zarówno w zakresie przepustowości, jak i zgodności z urządzeniem docelowym.

Urządzenia wykorzystujące wkładki SFP i standardy optyczne

Nie sposób jest zatem pominąć urządzenia wykorzystujące wkładki. Nie da się wymienić wszystkich urządzeń, ale chociaż możemy pokazać najpopularniejsze na rynku urządzenia jakie można dostać w Polsce. Nie możemy omówić szczegółowo każdego typu urządzenia ze względu na długość artykułu.

  1. Przełączniki (switche warstwy 2/3)

Pokrótce są to urządzenia sieciowe używane do przesyłania danych w sieciach komputerowych, klasyfikowane według modelu OSI (Open Systems Interconnection). Ich główna funkcja to przełączanie pakietów na podstawie adresów IP (warstwa 3) oraz adresów MAC (warstwa 2 i 3). Obsługują VLAN-y (wirtualne sieci LAN) – separacja logiczna ruchu w sieci.

  • Zastosowanie: Agregacja ruchu, dystrybucja, rdzeń sieci LAN/MAN.

  • Przykładowe modele:

    • Cisco Catalyst 2960X, 9200, 9300, 3850 – cenione za niezawodność, pełne wsparcie dla standardów SFP/SFP+.

    • MikroTik CRS312, CRS326, CRS354 – popularne wśród mniejszych operatorów i integratorów ze względu na niski koszt i dużą elastyczność konfiguracji.

    • TP-Link JetStream (T1600G, T3700G) – konkurencyjna cena i podstawowa funkcjonalność L2+/L3 Lite.

    • Ubiquiti EdgeSwitch, UniFi Switch Pro – często wybierane przez firmy integratorskie, szczególnie w systemach opartych o UniFi.

    • D-Link DGS-1210, DXS-1210 – rozsądna relacja cena/jakość w segmencie SMB.

2. Routery i bramy sieciowe

  • Zastosowanie: Uplinki do WAN, połączenia między oddziałami, BGP, OSPF.

  • Przykładowe modele:

    • Cisco ISR 4000, ASR 1000 – używane w średnich i dużych organizacjach.

    • Juniper SRX, MX – często spotykane w środowiskach ISP.

    • MikroTik CCR1036, CCR2004, CCR2116 – doskonały stosunek ceny do wydajności, popularne w Polsce wśród operatorów i firm integratorskich.

    • EdgeRouter Infinity (ER-8-XG) – Ubiquiti w segmencie 10G.

3. Media konwertery oraz switche przemysłowe

  • Zastosowanie: Integracja światłowodu w prostych sieciach punkt-punkt lub sieciach przemysłowych.

  • Przykładowe marki:

    • Planet, TP-Link MC series, ULTIMODE, ADVA, Teltonika, Industrial Ethernet (Weidmüller, Moxa, Hirschmann) – stosowane w automatyce, CCTV, przemysłowej transmisji danych.

  • Urządzenia klasy operatorskiej (ISP, Data Center)

  • Zastosowanie: Połączenia szkieletowe 10G/40G/100G, agregacja klientów, usługi GPON, DWDM.

  • Producenci:

    • Juniper (EX, QFX, MX series)

    • Cisco (Nexus, ASR)

    • Edgecore (bare-metal + SONiC lub własny system)

    • Huawei (CloudEngine, MA5800 w GPON)

    • Nokia/ALU, ZTE (w sieciach operatorskich, głównie PON)

Urządzenia OLT i sieci PON

Wkładki SFP/SFP+ są szeroko wykorzystywane także w urządzeniach OLT (Optical Line Terminal), stanowiących punkt centralny w architekturach PON, takich jak GPON i XGS-PON. OLT to jednostka zbiorcza w sieci dostępowej, która komunikuje się z wieloma terminalami ONU/ONT za pomocą technologii dzielonego pasma. W tego typu urządzeniach bardzo często stosuje się wkładki CWDM lub DWDM w celu umożliwienia transmisji wielu kanałów w jednym włóknie światłowodowym. Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne OLT obsługują wkładki BiDi, które transmitują dane w obu kierunkach po jednej nitce. Topologia PON jest bardzo wydajna przy budowie szerokopasmowych sieci FTTH i wymaga precyzyjnego doboru wkładek optycznych ze względu na zasięgi, długości fal i typy złącz.

Gdzie stosować wkładki SFP/SFP+?

Samo omówienie wkładek nic nam nie da jeżeli nie omówimy zastosowania. Wkładki SFP i SFP+ znajdują zastosowanie w nowoczesnej infrastrukturze sieciowej, szczególnie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie niezawodnego (odpornego na zakłócenia), stabilnego (niskie pingi) i szybkiego połączenia (wspomniane 10Gbps) przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności projektowej (m.in. łatwy podział łącza z wykorzystaniem elementów pasywnych jak splittery). Typowe miejsca ich zastosowania to:

  1. Centra danych (Data Center) – wykorzystywane do zestawiania połączeń między serwerami, przełącznikami warstwy szkieletowej i bramami sieciowymi. Dzięki różnorodności dostępnych typów wkładek możliwe jest łączenie urządzeń w różnych topologiach i zasięgach.

  2. Sieci kampusowe i korporacyjne – wykorzystywane w rdzeniu i dystrybucji infrastruktury LAN. Umożliwiają łatwą rozbudowę istniejącej sieci i dostosowanie jej do wymagań przepustowościowych. Tu szybkie wytłumaczenie. Sieć kampusowa to rozległa, lokalna sieć komputerowa (LAN) obejmująca kilka budynków lub większy obszar, np. kampus uniwersytecki, szpital, kompleks biurowy lub instytucję publiczną, gdzie różne jednostki są połączone w jedną infrastrukturę sieciową. Sieć korporacyjna to bardziej złożona infrastruktura IT, która łączy oddziały, biura regionalne i centrale firmy – często rozmieszczone w różnych lokalizacjach geograficznych, a nawet krajach – w jedną, bezpieczną i zarządzalną sieć.

  3. Sieci operatorów telekomunikacyjnych (ISP, sieci MAN i WAN) – stosowane w węzłach agregacyjnych, urządzeniach brzegowych i stacjach nadawczych, gdzie konieczna jest wysoka niezawodność i skalowalność transmisji. Tutaj też konieczne jest wytłumaczenie. Urządzenia agregacyjne to sprzęt sieciowy, który łączy różne segmenty sieci (np. sieci lokalne, segmenty WAN, czy różne typy połączeń) w celu zwiększenia przepustowości i efektywności zarządzania danymi. Ich głównym zadaniem jest agregowanie ruchu z różnych źródeł (np. różnych przełączników) i przesyłanie go dalej do kolejnych urządzeń lub systemów. Przejdźmy do urządzeń brzegowych. Urządzenia brzegowe to urządzenia, które znajdują się na granicy sieci, czyli tam, gdzie sieć wewnętrzna łączy się z siecią zewnętrzną (np. Internetem lub siecią dostawcy usług). Ich zadaniem jest zarządzanie ruchem sieciowym między tymi dwoma obszarami oraz ochrona sieci przed zagrożeniami z zewnątrz. No i zostaje nam ostatnie wytłumaczenie czym są stacje nadawcze. Stacje nadawcze to urządzenia (lub zestawy urządzeń), które są odpowiedzialne za wysyłanie sygnałów (np. radiowych, telewizyjnych, telekomunikacyjnych) w celu rozprzestrzeniania informacji na szeroką skalę. Są one wykorzystywane do nadawania danych do urządzeń odbiorczych (np. odbiorników telewizyjnych, telefonów komórkowych, routerów).

Ważnym aspektem przy wdrażaniu wkładek SFP jest dopasowanie ich parametrów do wymagań projektu, takich jak zasięg transmisji, rodzaj medium (światłowód jednomodowy lub wielomodowy), a także topologia sieci.

Rodzaje wkładek ze względu na typ złącza

Wkładki różnią się także rodzajem interfejsu optycznego. To decyduje, jaki rodzaj patchcordu zostanie użyty. Wszystkie typy złącz światłowodowych dostępne są w ofercie Cellco. Przedstawicie handlowi Cellco pomogą dobrać odpowiednie złącze do odpowiedniej wkładki. Inżynierowie w dziale projektowym Cellco niezależnie od rodzaju wybranego złącza stosują komponenty najwyższej jakości, tak żeby osiągnąć wysokie parametry transmisyjne. Warto nadmienić, że w Polsce standardem rynkowym jest obecnie to LC, zarówno w jednomodzie, jak i wielomodzie. W instalacjach 40G/100G – stosuje się MPO/MTP (multifiber, 8 lub 12 włókien).

Najczęściej spotykane typy złączy w wkładkach:


 

Typ złącza

Opis techniczny

Typowe użycie w wkładkach

Zastosowanie

LC

Małe, dupleksowe złącze push-pull

SFP, SFP+, SFP28, BiDi (simplex LC)

LAN, WAN, Data Center, ISP

SC

Większe, snap-in, mniej gęste

Starsze SFP, media konwertery, BiDi

CCTV, przemysł, punkt-punkt

MPO/MTP

Wielowłóknowe, złącze multifiber

QSFP+, QSFP28, QSFP-DD

Data Center, agregacja 40G/100G/400G

RJ-45

Złącze miedziane

SFP/SFP+ elektryczne (1000T, 10G-T)

Połączenia do 100 m, LAN


 

Podział wkładek SFP wg prędkości + medium transmisyjne

Typ wkładki

Przepustowość

Standard Ethernet

Typowe oznaczenia

Typ medium

Zastosowanie główne

SFP FE

100 Mbps

100Base-FX

SFP-FE-LX, SFP-FE-SX

MM / SM

Starsze sieci przemysłowe, CCTV

SFP 1G

1 Gbps (1,25 Gbps fizycznie)

1000Base-SX (MM), 1000Base-LX/ZX/BX (SM), 1000Base-T (miedź)

SFP-GE-SX, SFP-GE-LX, SFP-BiDi, SFP-GE-T

MM / SM / skrętka

Sieci LAN, ISP, CCTV

SFP+

10 Gbps

10GBase-SR (MM), 10GBase-LR/ER (SM), 10GBase-T (miedź)

SFP-10G-SR, SFP-10G-LR, SFP-10G-T

MM / SM / skrętka

Agregacja, uplinki, serwery

SFP28

25 Gbps

25GBase-SR (MM), 25GBase-LR (SM)

SFP-25G-SR, SFP-25G-LR

MM / SM

Data center, sieci szkieletowe

QSFP+

40 Gbps

40GBase-SR4 (MM), 40GBase-LR4 (SM)

QSFP-40G-SR4, QSFP-40G-LR4

MM / SM

Agregacja, szkielet DC

QSFP28

100 Gbps

100GBase-SR4 (MM), 100GBase-LR4 (SM)

QSFP-100G-SR4, QSFP-100G-LR4

MM / SM

Sieci operatorskie, Data Center

QSFP-DD

200–400 Gbps

200G/400G Ethernet

QSFP-200G, QSFP-400G

MM / SM

Nowoczesne DC i ISP

Sposób działania wkładek i rodzaje transmisji optycznej

Wkładki optyczne nie różnią się wyłącznie złączem czy przepustowością. Kluczowe są także parametry transmisji – w tym długość fali, liczba torów nadawczo-odbiorczych, typ kodowania sygnału, a także zastosowanie technologii jedno- lub wielokanałowych. Te właściwości mają bezpośredni wpływ na dobór okablowania, złącz i pasywnych komponentów infrastruktury.

Długości fal i zasada działania

Wkładki działają w oparciu o modulację światła wysyłanego przez laser lub diodę LED. Różne standardy wykorzystują różne długości fali:


 

Typ wkładki

Medium

Długość fali (Tx/Rx)

Uwagi

SFP SX

MM

850 nm

Krótkie dystanse, OM2/OM3/OM4

SFP LX

SM

1310 nm

Do 10 km, często używana w GPON

SFP ZX/EX/ER

SM

1550 nm

Dłuższe dystanse (40–80 km)

BiDi SFP

SM

np. 1310/1490 nm

Jedno włókno – różne fale Tx/Rx

CWDM/DWDM SFP

SM

1270–1610 nm (CWDM), 1528–1565 nm (DWDM)

Transmisja wielokanałowa na jednym włóknie

SR4/LR4 (QSFP)

MM/SM

850 nm / 1310 nm

4×10G kanały (MPO) lub 1×40G (LC)


 

Jednokierunkowe vs dwukierunkowe wkładki

  • Wkładki dupleksowe – klasyczne modele z dwoma kanałami światłowodowymi: jeden tor nadawczy (Tx) i jeden odbiorczy (Rx). Przykład: SFP LX (LC dupleks).

  • Wkładki BiDi (bidirectional) – używają jednego włókna światłowodowego z dwoma falami o różnych długościach (np. 1310/1490 nm), przesyłanymi w przeciwnych kierunkach. Wymagają pary wkładek z odwrotną konfiguracją Tx/Rx.

Transmisje wielokanałowe – 40G, 100G i więcej

Wkładki QSFP (Quad SFP) oraz QSFP-DD (Double Density) wykorzystują transmisje wielokanałowe w celu osiągnięcia wyższych prędkości. W zależności od modelu, transmisja może być realizowana w jednym torze lub kilku równoległych kanałach. Szczegółowa rozpiska znajduje się w tabeli poniżej. Warto jednak zobrazować to sobie na przykładzie. QSFP-40G-SR4 przesyła dane jako 4 kanały po 10G – każdy na osobnym włóknie w złączu MPO. Przy użyciu tzw. fan-outów możliwe jest rozdzielenie transmisji 40G na cztery niezależne łącza 10G, zakończone LC.

Standard

Liczba kanałów

Typ transmisji

Złącze

Przykład

10G

1×10G

Dupleks (Tx/Rx)

LC

SFP-10G-SR

40G SR4

4×10G

4 kanały po 10G

MPO-12

QSFP-40G-SR4

40G LR4

4×10G

WDM 4×10G → 1×LC

LC

QSFP-40G-LR4

100G SR4

4×25G

4 kanały po 25G

MPO-12

QSFP-100G-SR4

100G CWDM4

4×25G

WDM 4×25G na 1 tor

LC

QSFP-100G-CWDM4

400G

8×50G / 4×100G

wiele kanałów

MPO-16/MPO-24

QSFP-DD 400G


 

MPO, MTP i fan-outy

Nowoczesne wkładki wielokanałowe wymagają specjalnego okablowania:

  • Złącza MPO/MTP – złącza wielowłóknowe (8, 12, 24 włókna), pozwalają na równoległą transmisję wielu kanałów.

  • Fan-outy MPO–LC – rozdzielają wiele kanałów z jednej wkładki na kilka portów LC (np. 4×10G z jednego 40G QSFP).

  • Polaryzacja kabli MPO – A, B, C – ma znaczenie przy zestawianiu kanałów (szczególnie dla duplex vs parallel).

Sposób transmisji wkładki (ilość kanałów, długość fali, typ toru) decyduje o wymaganym typie kabla, złącza i komponentów pasywnych. Przykładowo:

  • Wkładka BiDi wymaga patchcordu simplex (jedno włókno)

  • QSFP-40G-SR4 wymaga kabla MPO z minimum 8 włóknami

  • Wersja CWDM4 wymaga wysokiej precyzji optycznej i patchcordu LC

Dlatego projektując sieć, warto dobierać wkładki i kable równocześnie – co właśnie oferujemy w Cellco: zarówno wkładki, jak i pasywne komponenty dopasowane do danego toru transmisji.

Jakie są typy polerowania ferruli w wkładkach

Końcówka ferruli złącza światłowodowego może być polerowana na różne sposoby, co wpływa na odbiciowość optyczną (Return Loss). RL, czyli strata odbiciowa, wyrażana jest w decybelach jako wartość dodatnia – im wyższa, tym lepiej. Oznacza to, że mniej światła wraca do źródła, co jest korzystne dla stabilności transmisji. W branży często myli się RL z reflektancją – ta druga również mierzy odbicie, ale jest wartością ujemną (np. -40 dB). Dla uproszczenia: im dalej od zera (bez względu na znak), tym mniejsze odbicie, co jest korzystne.

Dla światłowodów jednomodowych w sieciach dostępowych (FTTH, GPON) zalecane są złącza APC. Złącza APC mają ściętą końcówkę ferruli pod kątem 8°, co powoduje, że odbite światło nie wraca bezpośrednio do źródła, ale jest rozpraszane w powłoce światłowodu. Dodatkowo ogranicza to straty zwrotne (return loss) i odbicia, które w sieciach jednomodowych mogą zakłócać transmisję, szczególnie przy transmisji w obu kierunkach na tej samej fali (duplex na jednej włóknie – typowe dla GPON).

Typy polerowania oferowane przez Cellco:

Typ polerowania

Kolor złącza

Return Loss (RL)

Typowe zastosowanie

PC (Physical Contact)

niebieski

≥ -40 dB

Starsze systemy MM, starsze SFP 1G, instalacje wewnątrzbudynkowe

UPC (Ultra Physical Contact)

niebieski

≥ -50 dB

Standard w SFP/SFP+ SM i MM, BiDi, CWDM

APC (Angled Physical Contact)

zielony

≥ -60 dB

Wkładki SFP SM dla GPON/XGS-PON, OLT, transmisje długodystansowe, CWDM/DWDM


 

Reflektancja i RL mierzą to samo zjawisko – odbicie światła – ale są wyrażane odwrotnie: RL to wartość dodatnia (np. 55 dB), reflektancja to wartość ujemna (np. -55 dB).

Jakie kable światłowodowe stosować z wkładkami SFP

Dobór odpowiedniego patchcordu do wkładki to kluczowa sprawa – wpływa na stabilność i tłumienność połączenia. Rodzaj kabla musi być zgodny z typem wkładki pod względem medium (MM/SM), złącza i długości fali.
W przypadku światłowodów wielomodowych (MM), najczęściej stosuje się:

  • OM2 (przepustowość do 1G) – instalacje wewnętrzne, CCTV
  • OM3 (do 10G na 300 m) – standard dla SFP+ SR
  • OM4 (do 25G, 100G z SR4) – centra danych, high-density
  • OM5 – znajduje zastosowanie wyłącznie w transmisjach WDM na multimodzie (SWDM). Nie wnosi przewagi w klasycznym 10G – jest kosztownym overkillem.
W transmisjach jednomodowych (SM) standardem jest włókno G.652D lub G.657A1/A2 (bardziej elastyczne, mniejszy promień gięcia), stosowane z wkładkami LX, ZX, BiDi, CWDM i DWDM.

Zasięg transmisji dla światłowodów wielomodowych:

Poniższa tabela przedstawia orientacyjne zasięgi transmisji dla różnych standardów Ethernet przy zastosowaniu różnych klas światłowodów wielomodowych. Zasięgi te zależą od jakości toru optycznego, typu źródła światła (LED, VCSEL) oraz parametrów wkładki.

Typ światłowodu

100Base-FX

1000Base-SX

10GBase-SR

40GBase-SR4

100GBase-SR10

40G-SWDM4

100G-SWDM4

OM1 (62,5/125)

2000 m

275 m

33 m

–

–

–

–

OM2 (50/125)

2000 m

550 m

82 m

–

–

–

–

OM3

2000 m

550 m

300 m

100 m

70 m

240 m

75 m

OM3-150

2000 m

550 m

150 m

~50 m

–

b/d

b/d

OM4

2000 m

550 m

~400 m*

150 m

100 m

350 m

100 m

OM5

2000 m

550 m

~400 m*

150 m

100 m

440 m

150 m


 

Poniższa tabela przedstawia orientacyjne zasięgi transmisji dla różnych standardów Ethernet przy zastosowaniu światłowodów jednomodowych (SMF). Zasięgi te zależą od jakości toru optycznego, typu źródła światła oraz parametrów wkładki optycznej.


 

Standard Ethernet

Przepustowość

Długość fali

Zasięg

Uwagi

10GBASE-LR

10 Gb/s

1310 nm

do 10 km

Standard IEEE 802.3ae

10GBASE-ER

10 Gb/s

1550 nm

do 40 km

Wymaga tłumika dla krótszych dystansów

10GBASE-ZR

10 Gb/s

1550 nm

do 80 km

Nie jest standardem IEEE; wymaga dokładnej analizy mocy optycznej

100GBASE-LR4

100 Gb/s

4× CWDM (1295–1309 nm)

do 10 km

Wymaga FEC; zgodny z IEEE 802.3ba

100GBASE-ER4

100 Gb/s

4× CWDM (1295–1309 nm)

do 40 km

Wymaga FEC; zgodny z IEEE 802.3bm

100GBASE-ZR

100 Gb/s

DWDM

do 80 km

Wymaga zaawansowanego zarządzania mocą optyczną


 

Patchcordy na zamówienie – dopasowane do projektu

W dużych i precyzyjnych wdrożeniach standardowe patchcordy często nie wystarczają. Dlatego istotna jest możliwość zamówienia kabli światłowodowych na zamówienie – dokładnie dopasowanych do długości, typu złączy i wymagań środowiskowych.

Na co zwracać uwagę przy zamówieniu patchcordów:

Parametr

Znaczenie w praktyce

Długość

Precyzyjne dopasowanie do szaf – unika się plątaniny

Rodzaj kabla

SM (G.652D, G.657A, G.657B), MM (OM3/OM4/OM5), hybrydowe

Złącza

LC/LC, LC/SC, SC/SC– zależnie od urządzeń

Typ ferruli

APC (zielone) / UPC (niebieskie)

Rodzaj płaszcza

PVC, LSZH, OFNR – wg wymagań ogniowych i środowiskowych

Promień gięcia

Wrażliwe instalacje: G.657B3

Rodzaj patchcordu

Duplex / Simplex / Fan-out

Przełącznice światłowodowe i szuflady na zapas kabla

Cellco oferuje nie tylko profesjonalną obsługę w zakresie okablowania. Nowoczesna instalacja światłowodowa nie kończy się na wkładce i patchcordzie – równie istotne są komponenty pasywne. Przełącznice i szuflady służą nie tylko do organizacji, ale też do ochrony włókien, zarządzania promieniami gięcia i łatwej konserwacji. W celu doboru najlepszych rozwiązań do danego projektu warto skontaktować się z przedstawicielem handlowym.

Rodzaje przykładowych przełącznic światłowodowych:

Typ przełącznicy

Modele przykładowe

Montaż

Zastosowanie

Rack 1U/2U/4U

Rodzina Slide, UKN RP

Szafa RACK 19”-21”

Serwerownie, szafy telekomunikacyjne

Ścienne

Arizona, EZ-BOX

Naścienne

Rozdzielnie, domy, CCTV

Modułowe kasety

LGX systemu rodziny Neptun

Szafa RACK 19”-21”

Funkcjonalny montaż modułowy do patchpanela LGX

FTTx — doziemne

Rodzina Foxx

Zewnętrzne

Sieci dostępowe

FTTx — słupowe

Rodzina Piano

Zewnętrzne

Sieci dostępowe


 

Podsumowanie techniczne co warto zapamiętać

Instalacje światłowodowe są dziś standardem w każdej profesjonalnej infrastrukturze sieciowej. Wybór wkładek SFP to nie tylko kwestia zgodności z urządzeniem — to decyzja wpływająca na wydajność, niezawodność i elastyczność rozbudowy. Równie ważne są komponenty pasywne: patchcordy, przełącznice i akcesoria. Wkładki SFP muszą być dobrane pod względem prędkości, medium, długości fali i typu złącza. Wkładki 10G i wyższe wymagają szczególnej staranności w doborze kabli i organizacji przełącznic. Patchcordy na zamówienie to dziś realna potrzeba w sieciach o dużym zagęszczeniu i wymaganiach ogniowych. Pasywne komponenty jak przełącznice, szuflady i szafy telekomunikacyjne są równie ważne jak urządzenia aktywne. Wybór odpowiedniego dostawcy jak Cellco Communications gwarantuje kompleksowe zrealizowanie nawet najbardziej zaawansowanego projektu sieci.



 

Autor: mgr inż. Michał Koper

Redakcja: mgr inż. Adam Golis